-
17.03.2025
Powstaje zminiaturyzowany endoskop do ratowania życia noworodków
Zespół badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Warszawskiego finalizuje prace nad nowym urządzeniem wspomagającym leczenie zaburzeń oddychania u wcześniaków. To zminiaturyzowany endoskop połączony z sondą i dozownikiem leku, dzięki czemu będzie możliwe wykonanie ratujących życie niezbędnych czynności intubacyjnych w najmniej inwazyjny sposób. Urządzenie ma ułatwić leczenie, a także ograniczyć wysokie ryzyko powikłań związane z tego rodzaju procedurami wykonywanymi u noworodków.
-
19.02.2025
Rozpoczął się nabór w edycji 2025/2026 do programu “Pan-European Seal Professional Programme”
Pan-European Seal Programme to prestiżowy program stażowy, który łączy świat akademicki z rynkiem pracy. Program ten jest skierowany do najlepszych absolwentów uczelni partnerskich w ramach sieci Pan-European Seal, wśród których znajduje się Uniwersytet Warszawski, oferując im możliwość zdobycia cennego doświadczenia zawodowego w międzynarodowych organizacjach, takich jak Europejski Urząd Patentowy (EPO) oraz Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO).
-
Centrum Biotechnologii i Bioprodukcji to nowa inicjatywa Komisji Europejskiej
Centrum Biotechnologii i Bioprodukcji, nowa inicjatywa Komisji Europejskiej, ma na celu wspieranie rozwoju startupów i małych oraz średnich przedsiębiorstw (MŚP). Dzięki ułatwionemu dostępowi do finansowania, infrastruktury badawczej oraz kluczowych regulacji rynkowych, inicjatywa ta ma na celu skuteczniejsze wprowadzanie innowacyjnych produktów na rynek oraz zwiększenie konkurencyjności europejskiego przemysłu.
-
05.11.2024
Na UW opracowano wybitnie silny inicjator reakcji w chemii organicznej
Zespół badawczy z Uniwersytetu Warszawskiego wspólnie z naukowcami ze Słowenii opracował metodę pozyskiwania nowego typu soli srebra. W opinii naukowców to bardzo ważne odkrycie dla przemysłu opartego na chemii organicznej, ponieważ nowy związek jest wybitne silnym reagentem.
-
25.09.2024
BHUMI sp. z o.o. nabywa od UW prawa do wynalazków
Jedna z najmłodszych spółek spin-off założonych przy UW, BHUMI sp. z o.o., nabyła od UW trzy licencje na zastosowanie wyników badań w swoich produktach.
-
Prace badawcze nad wczesnym diagnozowaniem chorób Parkinsona i Alzheimera
Uniwersytet Warszawski ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego rozwija nową technologię diagnozowania chorób Parkinsona i Alzheimera we wczesnych stadiach. Rozwiązanie ma zostać wprowadzone jako usługa medyczna poprzez spółkę spin-off powołaną przez obie uczelnie.
-
11.03.2024
Na UW dokonano przełomu w badaniach mRNA
Zespół badaczy z Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem prof. Jacka Jemielitego (CeNT) i dr hab. Joanny Kowalskiej (FUW) we współpracy z zespołem z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz spółką spin-off UW ExploRNA Therapeutics opracował nową modyfikację mRNA. W opinii profesora Jacka Jemielitego, prezesa ExploRNA, właściwości nowej cząsteczki mogą być przełomowe dla współczesnej medycyny.
-
12.12.2023
Nowe biotechnologie dla rolnictwa i ogrodników
Naukowcy z Wydziału Biologii UW planują udostępniać rolnikom, hodowcom roślin i branży ogrodniczej nowe rozwiązania. Są to biopreparaty oparte na kompozycjach szczepów bakteryjnych i grzybowych oraz na ich metabolitach.
-
26.10.2023
UOTT UW obchodzi 25-lecie działalności
Uniwersytecki Ośrodek Transferu Technologii UW (UOTT) to najstarsza w Polsce tego typu jednostka działająca przy uniwersytecie. Swój jubileusz obchodzi przy okazji międzynarodowej konferencji „Komercjalizacja i przedsiębiorczość w XXI wieku” organizowanej w dniach 25 – 27 października 2023 r. na terenie UW.
-
XV edycja konkursu "Innowator Mazowsza"
W tym roku, po raz 15 wyróżnione i nagrodzone zostaną ambitne i innowacyjne osoby. Do 15 września br. trwa nabór do konkursu Innowator Mazowsza, w którym mogą wziąć udział Innowacyjne Firmy z sektora MŚP, które działają na terenie województwa mazowieckiego oraz Innowacyjni Naukowcy, których przedmiotem rozprawy doktorskiej, przygotowanej lub obronionej w jednostkach naukowych posiadających siedzibę na Mazowszu, są innowacyjne rozwiązania. Pula nagród to 118 000 zł w każdej z kategorii.