Centrum Biotechnologii i Bioprodukcji, nowa inicjatywa Komisji Europejskiej, ma na celu wspieranie rozwoju startupów i małych oraz średnich przedsiębiorstw (MŚP). Dzięki ułatwionemu dostępowi do finansowania, infrastruktury badawczej oraz kluczowych regulacji rynkowych, inicjatywa ta ma na celu skuteczniejsze wprowadzanie innowacyjnych produktów na rynek oraz zwiększenie konkurencyjności europejskiego przemysłu.
Na udostępnionej stronie znajdują się informacje na temat biotechnologii i bioprodukcji. Planując projekty z zakresu biotechnologii, warto wiedzieć, co start-upy i rozwijające się przedsiębiorstwa muszą zrobić, aby wprowadzić na rynek rozwiązanie biotechnologiczne lub bioprodukcyjne. Znajdują się tam również informacje o przepisach i wymogach, które należy spełnić, aby wprowadzić w życie pomysły w tej dziedzinie.
Najważniejsze informacje jakie zostały zebrane w jednym miejscu na oficjalnej stronie internetowej Unii Europejskiej:
Osoby związane z UW założyły do dziś 32 akademickie startupy, czyli spółki spin-off, z udziałem spółki celowej naszej uczelni — UWRC. Przykładem takiej spółki jest ExploRNA Therapeutics działająca w zakresie biotechnologii, która rozwija przełomowe innowacje w dziedzinie mRNA. Takie przedsięwzięcia wspierają transfer wiedzy i technologii z nauki do gospodarki, przyczyniając się do rozwoju innowacyjnych rozwiązań.
Dostępny jest również nasz podręcznik będący przeglądem dobrych praktyk w farmaceutycznym świecie z perspektywy zespołu naukowego. Dotykamy w nim zagadnień dotyczących rozwoju wynalazku, metod jego weryfikacji, kolejności etapów, kluczowych kwestii ochrony własności intelektualnej, perspektywy koncernu farmaceutycznego i jego oczekiwań, dostępnych ścieżek komercjalizacji i popularnych strategii na zachodzie. Celem naszego podręcznika jest wsparcie naukowca we wprowadzaniu w świat nie tyle samych wynalazków, a szerzej innowacji (plik poradnika na dole strony).
Dla Twojej wygody zbieramy ciasteczka, zgadzasz się na to? :)