Centrum Transferu Technologii i Wiedzy

cttw_logotyp_kolory.png

Nieprzerwanie od 1998 roku realizujemy Trzecią Misję Uniwersytetu Warszawskiego, do której należy komercjalizacja wyników prac badawczych i przedwdrożeniowych.

Przez pierwsze 25 lat naszego funkcjonowania jako jednostki ogólnouniwersyteckiej działaliśmy pod nazwą Uniwersytecki Ośrodek Transferu Technologii (UOTT). W dniu 26 października 2023 r. na podstawie uchwały Senatu UW z dnia 18 października 2023 r. zmieniliśmy nazwę na Centrum Transferu Technologii i Wiedzy (CTTW).

Zadania naszego zespołu realizujemy poprzez:

• aktywne wspieranie jednostek organizacyjnych Uniwersytetu i grup badawczych w rozwijaniu wiedzy do poziomu umożliwiającego jej gospodarcze wykorzystanie;
  • aktywne poszukiwanie na Uniwersytecie nowych rozwiązań posiadających potencjał gospodarczy;
  • ochrona własności intelektualnej posiadającej istotny potencjał komercjalizacyjny;
  • dokonywanie analiz potencjału rynkowego nowych rozwiązań;
  • wspólne z jednostkami organizacyjnymi Uniwersytetu opracowywanie strategii transferu i komercjalizacji technologii oraz wiedzy;
  • promowanie nowych rozwiązań, nawiązywanie kontaktów, prowadzenie negocjacji mających na celu zawarcie transakcji dotyczących transferowanych technologii i wiedzy;
  • współpraca z ośrodkami krajowymi i zagranicznymi zajmującymi się transferem technologii i wiedzy;
  • prowadzenie działalności gospodarczej, w tym usługowej, na rzecz podmiotów trzecich oraz uniwersyteckich spółek spin-off;
  • szkolenie pracowników, studentów i doktorantów w zakresie własności intelektualnej, komercjalizacji, inkubacji działalności gospodarczej oraz doradztwo.

Poznaj nasz zespół

jestesmy-z-pactt.jpg

CTTW jest również aktywnym członkiem Porozumienia Akademickich Centrów Transferu Technologii (PACTT), które jest zrzeszeniem społeczności odpowiedzialnej za zarządzanie i komercjalizację własności intelektualnej polskich uczelni, instytutów badawczych oraz PAN. Porozumienie ma charakter ogólnopolski.

Główne cele PACTT to:

• Integracja środowiska zawodowego zajmującego się transferem wiedzy i technologii w warunkach akademickich;
  • Wymiana wiedzy, doświadczeń, standardów działania i dobrych praktyk;
  • Rozwój kompetencji zawodowych pracowników centrów transferu technologii;
  • Współpraca w zakresie komercjalizacji wyników badań naukowych;
  • Wspólna reprezentacja członków Porozumienia wobec organów administracji publicznej, związków pracodawców oraz innych podmiotów działających na rzecz innowacji i współpracy nauki z biznesem.