Jedna z najmłodszych spółek spin-off założonych przy UW, BHUMI sp. z o.o., nabyła od UW trzy licencje na zastosowanie wyników badań w swoich produktach.
BHUMI specjalizuje się w rozwijaniu technologii odnawiania (bioremediacji) gleby i optymalizacji procesów biotechnologicznych. Obecnie produkuje m.in. preparaty mikrobiologiczne dla rolnictwa, ogrodników oraz użytkowników indywidualnych. Zadaniem tych preparatów jest wspieranie wzrostu roślin, zwiększanie w glebie dostępności określonych pierwiastków, a także przyśpieszanie procesów kompostowania.
Omawiane licencjonowanie to ciekawy przykład współpracy zespołów naukowych z uczelnią w celu wprowadzania na rynek opracowanych technologii i wyników prac badawczych. Jest to możliwe dzięki odpowiedniemu zarządzaniu własnością intelektualną – jej wyodrębnieniu, a następnie zapewnieniu jej ochrony, by dalej można było dysponować prawami do tej własności i ostatecznie czerpać z niej dochód. Właśnie w tym zakresie naukowcom z UW pomaga Centrum Transferu Technologii i Wiedzy. Zresztą nie tylko w tym, bo także w komercjalizacji, opracowywaniu strategii rynkowych, wycen technologii, promocji, docierania do potencjalnych klientów czy inwestorów.
Nabyte przez BHUMI licencje są wynikiem prowadzonych badań z udziałem naukowców z Wydziału Biologii UW. Pierwsza licencja dotyczy sposobu komponowania metabolitów, w tym syderoforów, wytwarzanych przez określone szczepy bakterii oraz ich wykorzystania w uprawie roślin i bioremediacji gleby.
Syderofory to związki organiczne wytwarzane m.in. przez niektóre szczepy bakterii w celu związania w tych związkach określonych jonów. W omawianym przypadku chodzi o zdolność wiązania w syderoforach jonów żelaza. W naturalnym środowisku gleby jony żelaza są słabo rozpuszczalne w wodzie, przez co są trudnodostępne dla organizmów żywych. Dzięki związaniu w strukturze organicznej takich jonów, rośliny mają możliwość ich pozyskiwania. Obecność syderoforów w glebie jest zatem jednym z istotnych czynników wpływających na poprawę kondycji roślin i ich rozwój. Wynalazek ten został opracowany w ramach projektu LIDER NCBR.
Twórcy licencjonowanej technologii:
Drugą technologią są biopreparaty przeznaczone do poprawy jakości gleby i stymulacji wzrostu roślin. Zwiększają one plonowanie roślin uprawnych, przyspieszają rozkład resztek pożniwnych oraz poprawiają kondycję mikroorganizmów glebowych. Opracowane biopreparaty dodatkowo chronią rośliny przed patogennymi grzybami. Naukowcy opracowali formulację preparatu w postaci sypkiej i płynnej do długoterminowego przechowywania w warunkach pokojowych bez potrzeby liofilizacji. Wynalazek został opracowany w ramach projektu Team Net FNP
Twórcy licencjonowanej technologii:
Trzecia licencjonowana technologia to preparaty, których celem jest usprawnienie procesu kompostowania, minimalizacja osadów i wspomaganie oczyszczania ścieków w oczyszczalniach przydomowych. Opracowane rozwiązanie zarówno przyspiesza kompostowanie, jak i wspiera rozkład związków odpowiedzialnych za emisję przykrych zapachów.
Twórcy licencjonowanej technologii:
Co ciekawe, licencjonowane technologie są już dostępne w postaci gotowych produktów. W wolnej chwili zapraszamy na stronę BHUMI, szczególnie jeśli myślicie o wsparciu uprawianych roślin czy przyśpieszeniu kompostowania.
Gratulujemy twórcom z Wydziału Biologii UW!
Dla Twojej wygody zbieramy ciasteczka, zgadzasz się na to? :)