Klub Innowacji UW

Klub Innowacji UW to platforma uniwersytecka, na której polska nauka chce się spotykać z biznesem. Klub powstał jako wspólna inicjatywa Centrum Transferu Technologii i Wiedzy UW działającego na rzecz komercjalizacji nauki, Inkubatora UW wspierającego rozwój przedsiębiorczości w społeczności akademickiej oraz UWRC — spółki celowej Uniwersytetu Warszawskiego udzielającej osobowości prawnej dla przedsięwzięć biznesowych naszych studentów i naukowców, a także współuczestniczy w powstawaniu uniwersyteckich spółek spin-off obejmując w nich udziały.

xklub_innowacji_uw-logo-max.jpg

Zrzeszamy wiele instytucji zróżnicowanych pod względem wielkości, rodzaju i struktury tj.:

  • Największy ośrodek akademicki posiadający wysoce wykwalifikowane i specjalistyczne kadry, koła naukowe i stowarzyszenia studenckie, kształcący ponad 45 tys. studentów,
  • Międzynarodowe korporacje, duże polskie spółki oraz MŚP z branż usługowych i produkcyjnych działających w innowacyjnych obszarach, w tym start-upy i spin-offy,
  • Administracja rządowa i samorządowa, organizacje pozarządowe, instytucje otoczenia biznesu, m.in. klastry, parki technologiczne i przemysłowe, izby bilateralne, izby handlowe, stowarzyszenia branżowe.

uott-prezentacja.pngSpotkania Klubu Innowacji UW

27.11.2018 r. - Klub Innowacji UW wraz z uroczystością 20-lecia UOTT UW

Spotkanie z udziałem Rektora Uniwersytetu Warszawskiego, wybitnych naukowców z sektora Med i Tech, a także liderów najlepiej komercjalizującego wiedzę zespołu naukowego UW oraz najlepszej spółki spin-off UW. Wśród zaproszonych prelegentów na Arenie Innowatorów w rundach Med i Tech znajdują się, oprócz naukowców z UW, naukowcy pracujący dla naszych partnerów w projekcie „Inkubator Innowacyjności +”: Politechniki Świętokrzyskiej oraz Instytut Fizyki PAN.

21.02.2019 r. - Klub Innowacji UW — Big Data & Machine Learning

Gości wydarzenia przywitał Rektor UW Jego Magnificencja dr hab. prof. UW Marcin Pałys, a całość poprowadził kierownik Inkubatora UW Jacek Sztolcman.

Na początku Błażej Osiński (Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW) opowiedział w swoim wystąpieniu o doświadczeniach zespołu naukowego we współpracy z niemieckim koncernem samochodowym i idei Machine Learning, którą testują w samochodach autonomicznych. W kolejnej prezentacji profesor Piotr Sankowski (również MIM UW i spin-out MIM SOLUTIONS) przedstawił analizę behawioralną i przykład jej implementacji w jednym ze sklepów internetowych co pozwoliło zwiększyć jego zyski. Dr Marek Michalewicz (Dyrektor ICM UW) mówił o życiu danych i wielkich możliwościach ICM UW we współpracy z biznesem. Korzyści z wyników badań, które udało się skomercjalizować w swojej spółce spin-off Centrum Rafinacji Informacji przedstawił Profesor Włodzimierz Gogołek (Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW). Prócz możliwości przewidywania przyszłości i trendów na podstawie niestrukturyzowanych danych, jakie daje technologia opracowana przez zespół z WIiB UW, możliwe jest również znaczne ograniczenie kosztów działalności firm.

Gośćmi specjalnymi Klubu Innowacji UW byli przedstawiciele Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Banku Pekao S.A. oraz firmy e-Secure.

30.05.2019 r. - Klub Innowacji UW — Innowacje w sektorze rolno-spożywczym

W 2050 roku ludność na Ziemi będzie potrzebować dwukrotnie więcej żywności niż obecnie, a na razie wszystko wskazuje na to, że będzie się jej produkować mniej – nawet o 25% niż dziś. Już teraz głód dotyka około miliarda mieszkańców naszej planety, a blisko dwa miliardy cierpią z powodu niedożywienia.

W celu znalezienia rozwiązań palących problemów globalnych Unia Europejska utworzyła Europejski Instytut Innowacji i Technologii. To jedyna w swoim rodzaju inicjatywa UE, która integruje instytucje szkolnictwa wyższego, laboratoria badawcze i przedsiębiorstwa, aby tworzyć transgraniczne wspólnoty wiedzy i innowacji w najistotniejszych obszarach tematycznych. EIT Food łączy partnerów z najlepszych przedsiębiorstw, uniwersytetów, instytutów i ośrodków badawczych w 13 krajach Europy.

26.09.2019 r. - Klub Innowacji PLUS — Federacja dla zdrowia

Klub Innowacji Plus to rozwinięcie formatu działającego od ponad roku Klubu Innowacji UW i efekt współpracy Uniwersyteckiego Ośrodka Transferu Technologii Uniwersytetu Warszawskiego (PACTT) i Centrum Transferu Technologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. FEDERACJA DLA ZDROWIA to pierwsze tego typu spotkanie w nowej formie. Jest to wydarzenie łączące świat nauki z dwóch warszawskich uczelni ze światem biznesu.

16.01.2020 r. - Klub Innowacji PLUS — Z energią dla klimatu

W ramach spotkania Klubu Innowacji Uniwersytetu Warszawskiego przy współpracy Politechniki Warszawskiej, w Centrum Współpracy i Dialogu UW odbyło się spotkanie naukowców z biznesem. Przedsiębiorcy i inwestorzy mogli zapoznać się z akademickimi spółkami spin-off, które oferują usługi i rozwiązania wspomagające ochronę środowiska. W ratowanie klimatu angażują się naukowcy z niemal wszystkich dyscyplin naukowych. Ich pomysły, wynalazki i usługi są komercjalizowane m.in. poprzez uniwersyteckie start-upy.

27.10.2021 r. - Klub Innowacji UW — Smart Cities

W dłuższej przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa wróciliśmy do spotkań na żywo, które są esencją Klubu Innowacji UW. W tej edycji skupiliśmy debatę naukowców wokół zagadnienia Smart Cities. Do wysłuchania prezentacji i podjęcia dyskusji zaprosiliśmy znamienitych gości – wiceprezydentów miast, burmistrzów oraz szefów spółek komunalnych. Projekty, które zostały zaprezentowane, związane były z ekonomią, zielonym miastem, projektowaniem miast i z różnego rodzaju usługami miast, a także z nawykami komunikacyjnymi ich mieszkańców.

06.12.2022 r. - Klub Innowacji UW podczas 12 Forum Rozwoju Mazowsza

Podczas 12 Forum Rozwoju Mazowsza na Scenie Młodych odbyła się 7 edycja Klubu Innowacji UW. Podczas Klubu moderowanego przez Krzysztofa Guldę (UWRC sp. z o.o.) wystąpili:

  • Dr Michał Mijal z Wydziału Zarządzania UW oraz co-founder spółki spin-off Edugram, który opowie o wykorzystaniu grywalizacji oraz różnym możliwościom, jakie ona stwarza, w procesach rozwoju oraz edukacji zarówno dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych.  
  • Prof. dr hab. Bożena Zakryś z Instytutu Biologii Ewolucyjnej Wydziału Biologii UW, której wystąpienie będzie poświęcone badaniom nad różnymi gatunkami euglenin i ich zastosowaniu w gospodarce.
  • Dr hab. Tomasz Wilanowski z Wydziału Biologii UW, który przedstawi odkrycie drobnocząsteczkowej substancji organicznej o szczególnych właściwościach.

Skontaktuj się z nami

Marek Massalski
Kierownik Sekcji Promocji i Marketingu CTTW UW
tel. 506 044 620, pok. 1.124

e-mail: mmassalski@cttw.uw.edu.pl

Dla Twojej wygody zbieramy ciasteczka, zgadzasz się na to? :)

Zapisano