Przede wszystkim zgłoś się do Sekcji Własności Intelektualnej CTTW. Tutaj uzyskasz wszystkie niezbędne informacje na temat procedury zgłoszenia patentowego, procedur postępowania, kosztów, a także informacje odnośnie niezbędnych dokumentów czy pozyskiwania źródeł finansowania, w tym możliwości komercjalizacji wynalazku.
Sekcja Własności Intelektualnej CTTW udziela kompleksowych informacji o warunkach uzyskania patentu. Pomaga w procedurze zgłoszenia, a w dalszej kolejności w komercjalizacji wyników badań, w tym w szerokiej promocji wynalazku.
Według ustawy prawa własności przemysłowej z dnia 30 czerwca 2000 r., w wyniku dokonania wynalazku w czasie wykonywania przez twórcę obowiązków ze stosunku pracy albo realizacji innej umowy, właścicielem wynalazku jest pracodawca, chyba że strony ustaliły inaczej. Twórcą wynalazku jest osoba, która jest autorem lub współautorem wynalazku.
Wynalazek dokonany przez dwie, lub więcej uczelni, jest współwłasnością każdej z nich. Należy pamiętać o zawarciu umowy o współwłasności do patentu. Sekcja Własności Intelektualnej CTTW posiada wzory takich umów.
Sekcja Własności Intelektualnej CTTW informuje twórców o każdym etapie zgłoszenia wynalazku wraz z przekazaniem kopii dokumentów dotyczących zgłoszenia (jeśli jest to konieczne), aż do chwili przerwania procesu patentowego.
Prawdopodobnie nie. Firma nie ma żadnego obowiązku wypłacania wynagrodzenia z tytułu korzystania z wyników badań, które zostały opublikowane, a nie zostały zgłoszone do Urzędu Patentowego. Można ewentualnie skontaktować się z firmą odnośnie dalszego udoskonalania wynalazku. Pamiętaj zawsze o zawieraniu umowy o zachowaniu poufności przekazywanych informacji. Sekcja Własności Intelektualnej CTTW dysponuje wzorami takich umów.
Wynalazek ten jest chroniony tylko na terenie RP, a oznacza to, że poza terytorium RP firmy mogą produkować czy też sprzedawać nasz produkt.
Najczęstszym błędem jest publikowanie wyników badań, publiczne wystąpienia na konferencjach, targach, rozmowy na spotkaniach towarzyskich, itp. przed zgłoszeniem wynalazku do Urzędu Patentowego RP.
Nie. Po dokonaniu zgłoszenia wynalazku do UP RP można publikować wyniki swoich badań. Publikacje w renomowanych światowych czasopismach naukowych wspierają wręcz komercjalizację chronionego wynalazku.
Tak pod warunkiem, iż spełniają warunki uzyskania patentu (nowość, nie oczywistość i zastosowanie w przemyśle). Należy pamiętać, aby zawierać umowę o zachowaniu poufności z osobami, które będą miały dostęp do wyników badań tej pracy. Sekcja Własności Intelektualnej posiada wzór takiej umowy.
W ustawie Prawa własności przemysłowej z dnia 30 czerwca 2000 r. twórcy przysługuje prawo do uzyskania patentu, wynagrodzenia, wymieniania go jako twórcy w opisach oraz innych dokumentach.
Tak. Jest to Regulamin zarządzania własności intelektualnej na Uniwersytecie Warszawskim jest dostępny na stronie CTTW oraz w Monitorze UW.
Podstawowymi przepisami regulującymi prawo własności intelektualnej w Polsce są:
Ustawy te obejmują wszystkie najważniejsze kwestie związane z własnością intelektualną.
Skontaktuj się z nami
Paweł Płatek
Sekcja Promocji i Marketingu CTTW UW
tel. (22) 55 40 727, pok. 1.124
e-mail: pplatek@cttw.uw.edu.pl
Dla Twojej wygody zbieramy ciasteczka, zgadzasz się na to? :)