Aktualności

Webinaria o ochronie własności intelektualnej i komercjalizacji

04.11.2020 UOTT Wydarzenia

W obecnym roku akademickim Sekcja Własności Intelektualnej oraz Sekcja Brokerów działająca w Uniwersyteckim Ośrodku Transferu Technologu UW (UOTT) stworzyła możliwość udziału w webinariach skierowanych do zespołów naukowych UW.

W webinariach mogą brać udział także naukowcy z innych uczelni i instytutów, którzy w projektach badawczych i rozwojowych współpracują z naukowcami UW, np. w ramach projektu IDUB (Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza).

Webinaria UOTT poświęcamy różnym zagadnieniom związanym z własnością intelektualną, jej ochroną oraz możliwościom komercjalizacji wyników badań . Odpowiadamy na pytania i wyjaśniamy:

  • czym jest własność intelektualna i jakie są jej rodzaje,

  • czym jest rezultat twórczy,

  • w jaki sposób można i należy chronić własność intelektualną,

  • jakie przepisy regulują kwestie związane z ochroną własności intelektualnej,

  • jakie przepisy obowiązują na UW w zakresie przekazywania informacji o rezultatach twórczych i własności intelektualnej oraz jakie przepisy definiują i odnoszą się do ochrony własności intelektualnej,

  • dlaczego naukowcy powinni przekazywać do UOTT rezultaty pracy twórczej,

  • czym są prawa autorskie i jakie są ich rodzaje,

  • w jaki sposób patentować – kiedy warto to robić, a kiedy ochrona patentowa jest mało realna lub niemożliwa,

  • czym jest know-how, licencja, sprzedaż praw itd.,

  • w jaki sposób komercjalizować wyniki pracy naukowej,

  • czym są spółki typu spin-off, w jaki sposób się je zakłada i w jakich sytuacjach warto to robić.

Jak widać, zakres przekazywanych informacji jest dosyć rozległy. Nasze doświadczenia współpracy z naukowcami wskazują, że warto sięgać po tę wiedzę już na etapie projektowana badań. To ważne, by skutecznie weryfikować stan techniki w bazach patentowych, jak najlepiej planować ochronę wyników swojej pracy, a w przypadku gdy mają one potencjał komercjalizacyjny, móc w pełni go wykorzystać.

W październiku odbył się pierwszy organizowany przez nas webinar dla zespołu badawczego Team Net z Wydziału Biologii UW realizującego projekt w ramach IDUB. Naszym zamierzeniem jest organizować systematycznie tego typu spotkania (co najmniej raz na kwartał) dla chętnych, m.in. z myślą o interdyscyplinarnych grupach naukowców, w tym także z zagranicy. W tym celu będziemy też prowadzić webinaria w języku angielskim.

O terminach kolejnych spotkań będziemy Państwa informować poprzez Dziekanaty, nasz serwis internetowy oraz profil LinkedIn.

Można również zamówić dedykowane webinarium dla zespołu projektowego. W tym celu kontaktuj się z Pawłem Płatkiem –  pplatek@uott.uw.edu.pl

Zapraszamy!

Zespoł UOTT


Nasze najbliższe webinary

w ramach Klubu Innowacji UW Akademia

 

Projekt Inkubator Innowacyjności 4.0 — Zdobądź środki na dalsze prace badawczo-rozwojowe! Otwieramy „Konkurs na Grant”

Prowadzenie: P. Płatek

Gość specjalny: M. Jakubiak (Kierownik projektu Inkubator Innowacyjności 4.0)

Webinar rozpoczniemy krótkim podsumowaniem poprzedniego, zakończonego już, projektu (Inkubator Innowacyjności 2.0), a następnie przybliżymy nową edycję oraz przedstawimy warunki ogłaszanego konkursu na granty przedwdrożeniowe. Odpowiemy także na częste pytanie, czy warto składać wnioski na projekty z nauk humanistycznych i społecznych.

TERMINY: 17.11.2020 r. godz. 15.00 oraz 25.11.2020 r. Rejestracja na webinary przez formularz https://forms.gle/bRtdN3TsVQ6ESBZP8


Podstawowe zasady ochrony własności intelektualnej

Prowadzenie: P. Płatek

Gość specjalny: R. Olejnik (Kierownik Sekcji Własności Intelektualnej UOTT)

Webinar kierujemy do osób pragnących zaznajomić się z zagadnieniem własności intelektualnej (IP) oraz aktualnymi procedurami dotyczącymi jej ochrony na UW. Opowiemy czym jest IP, jakie są jej rodzaje, jak zadbać o ochronę IP i jaką w tym rolę pełni UOTT UW.

TERMIN: 18.11.2020 r. godz. 15.00 Rejestracja na webinary przez formularz https://forms.gle/bRtdN3TsVQ6ESBZP8


Rezultaty twórcze — od wniosku projektowego po wdrożenie wyników badań w gospodarce

Prowadzenie: P. Płatek

Gość specjalny: K. Gulda (członek zarządu UWRC — spółki celowej UW).

Podczas webinaru udzielimy m.in. odpowiedzi na pytanie, dlaczego warto przykładać wagę do wsparcia brokerów technologii (wiedzy) już od etapu pisania wniosków projektowych. Ponadto opowiemy również o modelach komercjalizacji wiedzy/technologii praktykowanych w UOTT (w tym o spółkach typu spin-off z udziałem UW).

TERMIN: 02.12.2020 r. godz. 15.00 Rejestracja na webinary przez formularz https://forms.gle/bRtdN3TsVQ6ESBZP8


 

 

Dla Twojej wygody zbieramy ciasteczka, zgadzasz się na to? :)

Zapisano