Aktualności

Nowy program Fundacji MIasto ma obniżyć koszty dodatkowej edukacji przygotowującej uczniów do matury i egzaminów ósmoklasisty

Fundacja Miasto ułatwia uczniom z całej Polski dostęp do kursów online przygotowujących do egzaminów maturalnych i ósmoklasisty. To dzięki zawartemu porozumieniu Fundacji Miasto, utworzonej przez ZMP, ze spółką spin-off Uniwersytetu Warszawskiego, Lecturus, która na platformie online Lecturus Junior udostępnia pakiety lekcji z języka polskiego, angielskiego i matematyki. Oba podmioty opracowały program skierowany do samorządów i uczniów pod nazwą „Zdasz, czy ci się zdaje…?”

Fundacja Miasto i startup Uniwersytetu Warszawskiego Lecturus utworzyły ogólnopolski program „Zdasz, czy ci się zdaje…?”. Jest on skierowany do wszystkich samorządów w Polsce oraz uczniów klas ósmych i maturalnych. Program polega na zwiększeniu dostępności kursów online pomocnych w przygotowaniu do egzaminów maturalnych i ósmoklasisty. ZMP liczy, że ta inicjatywa już w tym roku szkolnym przyczyni się do poprawy statystyk zdawalności i wyników egzaminów kończących szkoły podstawowe i średnie.

„Chcemy poszerzyć możliwości samorządów w realizacji jednego z kluczowych filarów ich misji, jakim jest troska o wysoki poziom edukacji. Wszystkim samorządom zależy, by lokalna młodzież uzyskiwała jak najlepsze wyniki w nauce. Rokroczne statystyki ujawniają jednak spore problemy w oświacie. Zarówno poziom ocen jak i zdawalność egzaminów jest w Polsce niska. Obecnie już co czwarty uczeń korzysta z korepetycji, a rodzice ponoszą z tego tytułu coraz większe wydatki. Właśnie dlatego podjęliśmy decyzję o współpracy z twórcą kursów przygotowujących do egzaminów i wypracowaniu modelu, który spowoduje, że dodatkowe lekcje wspomagające będą znacznie tańsze i łatwiej dostępne dla uczniów z całej Polski” – wyjaśnia Ryszard Grobelny, Prezes Fundacji Miasto utworzonej przez Związek Miast Polskich. W ramach programu będą udostępniane również darmowe kursy – dla uczniów z domów dziecka i objętych pieczą zastępczą.

Lecturus to startup technologiczny powołany przy Uniwersytecie Warszawskim. Od dwóch lat rozwija platformę online, Lecturus Junior, na której udostępniane są pakiety kursów z języka polskiego, angielskiego i matematyki przygotowujących do egzaminów ósmoklasisty i matury. Kursy są opracowane zgodnie z podstawą programową Ministerstwa Edukacji i Nauki i prowadzone przez certyfikowanych trenerów oświaty, najlepszych nauczycieli z grupy Superbelfrzy RP oraz laureatów konkursu Nauczyciel Roku mających doświadczenie w prowadzeniu zajęć online.

Samorządy mogą poprawić dostępność wysokiej jakości zajęć online

Na czym polega idea programu? Każda jednostka samorządu – gmina, powiat czy miasto – może podpisać trójstronne porozumienie z Fundacją Miasto i Lecturus, w wyniku którego otrzyma komplet materiałów informacyjnych. Dla mieszkańców danego terenu uruchamiana zostaje ulga na wszystkie kursy z platformy Lecturus Junior. Z punktu widzenia mieszkańców, by skorzystać z ulgi, należy przy rejestracji na wybrany kurs podać kod pocztowy. Ulgi wynoszą:

  • 75% dla mieszkańców z terenów miast zrzeszonych w Związku Miast Polskich,
  • 65% dla mieszkańców pozostałych miast i gmin,
  • 70% dla mieszkańców powiatów zrzeszonych w ZMP, które zajmują się tylko szkołami średnimi.

Każdy samorząd przystępując do programu otrzyma pulę darmowych kursów, które może rozdystrybuować na swoim terenie wśród uczniów przygotowujących się do egzaminów w domach dziecka oraz objętych pieczą zastępczą.

Kursy przedmiotowe na platformie Lecturus Junior składają się z pakietów, każdy po 25 zajęć, które realizowane są raz w tygodniu. Po przeprowadzeniu lekcji uczestnicy mają do nich dostęp w postaci zarchiwizowanych nagrań. Uczniowie mogą więc powracać do kursów i przerobionego wcześniej materiału.

„Wspólna inicjatywa realizowana z Fundacja Miasto ma na celu upowszechnienie dostępu do wysokiej jakości zajęć, które w istotny sposób pomagają w przygotowaniu do dwóch egzaminów, które są kluczowe na ścieżce edukacyjnej uczniów. W standardowych warunkach rynkowych każde zajęcia na Lecturus Junior kosztują 35 złotych. Dzięki współpracy z ZMP, w zależności od lokalizacji, uczniowie mogą korzystać z zajęć w cenie od 8,75 do 12,25 złotego za lekcję. Dodatkowo wiele zajęć będzie prowadzonych nieodpłatnie dla tych uczniów, którzy najbardziej potrzebują pomocy” – wyjaśnia Włodzimierz Izban, Prezes Lecturus. Podkreśla, przy tym, że obecnie średnia cena za godzinne korepetycje wynosi w Polsce około 50 zł.

„Realizując ten program dążymy do wyrównywania szans dzieci z rodzin, które choć potrzebują, to nie są w stanie we własnym zakresie sfinansować dodatkowych zajęć przygotowujących do egzaminów. Jest możliwość wykorzystania dedykowanych do tego programów finansowych gmin do zwalczania wykluczeń i wyrównywania szans. Chcemy, aby również poprzez ten program informacje o tego rodzaju możliwościach lepiej docierały do mieszkańców nie tylko większych miast, ale też wszystkich gmin w Polsce” – dodaje Ryszard Grobelny.

Jak przystąpić do programu?

Samorządy mogą zgłaszać się bezpośrednio do Fundacji Miasto. Więcej informacji o programie „Zdasz, czy ci się zdaje…?” znajduje się pod adresem https://www.fundacjamiasto.pl/edukacja.html. Fundacja prowadzi obecnie kampanię informacyjną bezpośrednio kontaktując się z samorządami na terenie całej Polski. Jednostki samorządu po przystąpieniu do współpracy mają własnymi kanałami dystrybuować informacje o dostępnych możliwościach udziału w kursach, natomiast mieszkańcy zapisujący się na kursy automatycznie uzyskują przysługujące im ulgi.

Kursy przygotowujące do najbliższych egzaminów maturalnych i ósmoklasisty na platformie Lecturus Junior ruszyły w grudniu 2022 r.

Pliki do pobrania

Dla Twojej wygody zbieramy ciasteczka, zgadzasz się na to? :)

Zapisano