Aktualności

Nowatorska metoda leczenia raka piersi

Nowotwór piersi odpowiada za około 23-25% wszystkich nowotworów złośliwych u kobiet i jest przyczyną około 14% zgonów. Szacuje się, że każdego roku diagnozuje się około 2,3 miliona nowych przypadków choroby. Potrójnie negatywny rak piersi (TNBC) to rodzaj raka, który nie posiada trzech receptorów hormonalnych: receptora estrogenowego (ER), receptora progesteronowego (PR) i receptora czynnika wzrostu (HER2). Ze względu na brak receptorów, które mogłyby być ukierunkowane za pomocą terapii hormonalnej, leczenie TNBC jest trudne.

Polega ono na chemioterapii i radioterapii, a w niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie operacji. Chociaż jest to stosunkowo rzadki typ raka (według American Cancer Society, te odmiany stanowią około 10-20% wszystkich raków piersi), jest to zatem jeden z najbardziej agresywnych i trudnych do leczenia odmian.

Wyzwaniem medycyny jest opracowanie terapii, które zwiększyłyby skuteczność leczenia TNBC i innych typów raka, które nie posiadają receptorów umożliwiających stosowanie ukierunkowanych terapii. Poszukiwane są nowe metody dostarczania leków do pacjentów, które pozwolą na gromadzenie silnych substancji aktywnych w wyższych stężeniach, przede wszystkim w komórkach nowotworowych, aby wyeliminować skutki uboczne i nie szkodzić zdrowym komórkom organizmu.

Szansa na zwiększenie skuteczności terapii

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego opracowali innowacyjną metodę produkcji nanocząsteczki selenu (około 80 nm) otoczonej 1 nm "płaszczem" cząsteczek izotiocyjanianu (sulforafanu) - o właściwościach przeciwnowotworowych.

Badania in vitro wykazały, że otrzymane koniugaty charakteryzuje się zwiększoną aktywnością przeciwnowotworową z dużą selektywnością wobec komórek raka jelita grubego i piersi. Jednocześnie koniugaty wykazują około 17-krotnie zmniejszoną cytotoksyczność w stosunku do normalnych komórek jelita grubego CRL-1790 i piersi MCF-10A (badane za pomocą testów cytotoksyczności MTT i CVS) w porównaniu z toksycznością dla komórek rakowych. Uzyskane koniugaty mogą potencjalnie zostać użyta w terapiach przeciwnowotworowych.

Innowacyjna nanocząsteczka selenu może zatem potencjalnie stanowić nośnik dla innych leków — nie tylko sulforafanu.


Kontakt z Brokerem technologii

Rafał Murawski

+48 693 859 995
rafal.murawski@uott.uw.edu.pl

Pliki do pobrania

Dla Twojej wygody zbieramy ciasteczka, zgadzasz się na to? :)

Zapisano