Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego opracowali innowacyjną terapię, która może przynieść ulgę pacjentom z chorobami zapalnymi jelit (IBD) oraz alergiami pokarmowymi. Nowa terapia opiera się na wyselekcjonowanym lipopolisacharydzie (LPS), który skraca czas leczenia doraźnego nadmiernej odpowiedzi immunologicznej do zaledwie 3 dni. Zastosowanie tej terapii może skrócić długotrwałe i uciążliwe leczenie standardowymi metodami, które wymagają stosowania aktywnych substancji przez cały okres trwania terapii.
Wyniki badań in vivo na modelach myszy wykazały, że wielokrotne podawanie niskich dawek LPS zapobiega rozwojowi lub zmniejsza nadmierną odpowiedź immunologiczną organizmu wywołaną chorobami przewodu pokarmowego, zwłaszcza z grupy IBD lub alergii pokarmowych. Opracowana terapia może zmienić różnicowanie limfocytów w grasicy, indukując powstawanie Treg, co tłumi alergię.
LPS można podawać doustnie lub dootrzewnowo jako roztwór soli, lub inny farmaceutycznie dopuszczalny nośnik, co czyni go łatwym w stosowaniu. Innowacyjna terapia opiera się na wysokiej skuteczności mechanizmu, potwierdzonej w eksperymentach in vivo, oraz możliwości przeciwdziałania alergiom pokarmowym, oraz wzmacniania odporności populacyjnej na tego typu alergie.
Ponadto nowa terapia oferuje szansę na opracowanie i rozwijanie innowacyjnych i efektywnych terapii choroby zapalnej jelit (IBD) oraz przeciwdziałania tym chorobom. Patent na terenie Polski już został zgłoszony, a innowacyjna terapia ma status Technologia Readiness Level (TRL) 4. Preferowaną strategią rozwoju jest licencja lub dalsze prace B+R z inwestorem.
W związku z niemal 20% wzrostem liczby osób cierpiących na alergie pokarmowe, której jednym z ostrzejszych przebiegów jest choroba zapalna jelit, nowa terapia może stanowić ważny postęp w dziedzinie medycyny, a także przynieść ulgę pacjentom.
+48 693 859 995
rafal.murawski@uott.uw.edu.pl
Dla Twojej wygody zbieramy ciasteczka, zgadzasz się na to? :)