Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało w serwisie gov.pl porady dotyczące korzystania z generatywnej sztucznej inteligencji w administracji publicznej. Jeden z fragmentów opracowania jest szczególnie ważny dla środowiska naukowego, dotyczy bowiem kwestii ochrony danych i zarazem własności intelektualnej.
Generatywna Sztuczna Inteligencja (GenAI) pozwala tworzyć nowe treści za pomocą poleceń (prompt). Ta bardzo użyteczna i pomocna technologia działa nie tylko w oparciu o dane dostarczone na etapie tworzenia narzędzia, ale również o informacje wprowadzane przez jej użytkowników. Z tego względu korzystanie z GenAI warto ograniczyć jedynie do przetwarzania tych danych, które można legalnie udostępniać stronom trzecim. Nie powinno się zasilać rozwiązań GenAI danymi poufnymi, chronionymi przepisami, a więc nieopublikowanymi wynikami prac badawczych, informacjami będącymi tajemnicą przedsiębiorstw, danymi wrażliwymi, niejawnymi itd.
Cytat z poradnika:
„Korzystając z GenAI, tracisz kontrolę nad danymi, które jej przekazujesz. Nie wiesz, do czego mogą być w przyszłości użyte przez twórcę systemu, ani w jaki sposób są przechowywane. Nie wpisuj w GenAI informacji, których nie umieszczasz w mediach społecznościowych.
Wprowadzaj informacje z rozwagą. Ich późniejsze usunięcie może być niemożliwe!
Do narzędzi GenAI nie wpisuj informacji, które:
Pamiętaj, że modele językowe GenAI mogą przedstawiać innym użytkownikom materiały podobne lub identyczne z treściami objętymi ochroną praw własności intelektualnej lub przemysłowej. Mogą też udostępniać materiały udostępnione przez Ciebie.
Link do opracowania: https://www.gov.pl/web/ai/generatywna-sztuczna-inteligencja-w-sluzbie-pracownikow-administracji-publicznej---pierwsze-kroki
Dla Twojej wygody zbieramy ciasteczka, zgadzasz się na to? :)