Newsletter CTTW 03.04.2024 r.
|
Szanowni Państwo, CTTW jest jednostką ogólnouniwersytecką, której zadaniem jest obsługa wszystkich pracowników z UW zainteresowanych współpracą z nami, niezależnie od Wydziału czy jednostki. Za każdym razem, gdy mówimy o ochronie własności intelektualnej oraz transferze technologii i wiedzy do otoczenia Uniwersytetu, jesteśmy do Państwa dyspozycji. W naszej codziennej działalności dostrzegamy wartości, jakie płyną z doskonalenia komunikacji wewnętrznej. Stąd pomysł na niniejszy newsletter. Mamy nadzieję, że również poprzez tę formę będziemy popularyzować wiedzę o własności intelektualnej, dobre praktyki, a także możliwości, jakimi w zakresie transferu technologii i wiedzy dysponują pracownicy i studenci UW. Łącząc pozdrowienia, życzę miłej lektury! dr hab. inż. Przemysław Dubel |
Zapraszamy do zgłaszania kandydatów do konkursu! Już tylko do 5 kwietnia trwa nabór do VII edycji Konkursu Przedsiębiorca Roku UW. Obejmuje 5 kategorii: Master of Business, Przedsiębiorca Społeczny, Innowacja / Innowator Roku, Przedsiębiorca Korporacyjny oraz Startup roku UW. Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie: https://przedsiebiorcaroku.uw.edu.pl/formularz-zgloszeniowy
5 kwietnia 2024 odbędzie się webinar pt. „Jak zaprojektować grę edukacyjną? Od pomysłu do gotowej gry". W roli prelegenta wystąpi ekspert w dziedzinie gier planszowych, dr Michał Mijal z Wydziału Zarządzania UW. Zapraszamy do udziału w tym ciekawym spotkaniu
8 kwietnia 2024 przedstawiciel z Rady Koordynacyjnej PACTT będzie reprezentował CTTW na spotkaniu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego z Podsekretarz Stanu, Marią Mrówczyńską. Spotkanie będzie poświęcone efektywnemu wsparciu misji centrów transferu technologii i likwidacji barier współpracy pomiędzy nauką i biznesem.
18 kwietnia 2024 – w ramach „Czwartku z PACTT” i współpracy z Urzędem Patentowym RP odbędzie się webinar pt. „Skuteczne poszukiwania patentowe”. Ekspert UPRP przedstawi, w jaki sposób sprawnie przeszukiwać literaturę patentową (obecnie ponad 150 milionów patentów). Zarejestruj swój udział.
23-25 kwietnia 2024 panujemy udział w Strefie Nauki i Startupów PACTT i PSC w połączonych targach poznańskich. To dobra okazja do nawiązania kontaktówz potencjalnymi inwestoramii nabywcami technologii. Kategorie branżowe targów:
13-15 maja 2024 weźmiemy udział w 15. Ogólnopolskiej Konferencji Porozumienia Akademickich Centrów Transferu Technologii organizowanej w Puławach i Kazimierzu Dolnym i poświęconej wyzwaniom oraz zmianom, przed jakimi stoją jednostki zajmujące się transferem wiedzy i technologii z polskich uczelni, instytutów naukowych i instytutów PAN.
Organizowaliśmy
Braliśmy udział
Dziś rozmawiamy z dr Klaudią Dębiec-Andrzejewską z Wydziału Biologii UW, współwłaścicielką oraz prezeską zarządu uniwersyteckiej spółki spin-off, BHUMI sp. z o.o.
"Główną motywacją do założenia spółki była chęć komercjalizacji naszych innowacyjnych rozwiązań dla rolnictwa" |
![]() |
W ubiegłym roku założyłaś spółkę spin-off. Po co Ci spółka?
Główną naszą motywacją do założenia spółki była chęć rozwijania wynalazków, które wraz z moim i innymi zespołami naukowymi opracowaliśmy w trakcie projektów badawczych. W ramach dwóch projektów (LIDER NCBR i TEAM NET FNP) opracowaliśmy kilka rozwiązań związanych z regeneracją gleb i promowaniem wzrostu roślin za pomocą mikroorganizmów i/lub produktów ich metabolizmu. Są to innowacyjne i bardzo dobrze działające rozwiązania i zależało nam, aby móc je rozwijać i wprowadzić na rynek. Oba prowadzone projekty miały charakter aplikacyjny, co w znaczący sposób przyczyniło się do opracowania produktów prawie gotowych do wprowadzenia na rynek. Usunięcie tego "prawie" chcemy zrealizować już w ramach spółki.
Czy nie masz wystarczająco dużo pracy wynikającej z projektów, badań, czy dydaktyki?
:) Mam bardzo dużo pracy wynikającej zarówno z kierowania projektami (obecnie kieruję projektem LIDER NCBR i Sonata 18 NCN). Oprócz tego realizuję prace badawczo-rozwojowe we współpracy z sektorem biznesowym.
W ramach obowiązków dydaktycznych prowadzę zajęcia ze studentami, kieruję pracami licencjackimi, magisterskimi i doktorskimi. Oprócz tego mam liczne obowiązki organizacyjne oraz administracyjne związane z funkcjonowaniem „życia wydziałowego” oraz prowadzeniem grantów. Jak każdy pracownik naukowy mam bardzo wiele zróżnicowanych obowiązków, jednak praca w spółce ma zupełnie inny charakter. Ta praca jest bardzo dynamiczna a sytuacja zmienia się z dnia na dzień, zwłaszcza gdy mamy do czynienia ze start-upem.
Praca na rzecz spółki spin-off UW jest dodatkową motywacją i wyzwaniem, bo wiemy, że promując spółkę promujemy nie tylko siebie, ale także Uniwersytet Warszawski, który jest dla nas dużym wsparciem. Od początku powstania naszej spółki chcieliśmy rozwijać się organicznie wraz z Wydziałem Biologii oraz Uniwersytetem, z którego się wywodzimy. Zależy nam, aby korzyści płynące z rozwoju spółki były widoczne nie tylko dla nas, ale dla Wydziału Biologii i całego Uniwersytetu.
Model preinkubacji został rozwinięty na Uniwersytecie w Bielefeld w Niemczech w latach 90. To proces trwający do 2 lat, który umożliwia testowanie swoich pomysłów biznesowych na rynku. Dzięki niej można sprawdzić, jak reaguje rynek na konkretny produkt lub usługę, zanim założy się własny startup. Preinkubacja w założeniu pozwala zminimalizować ryzyko związane z prowadzeniem firmy na jej wczesnym etapie.
UW daje możliwość preinkubacji zarówno swoim pracownikom, jak i studentom. Osoba preinkubowana otrzymuje wsparcie ze strony doświadczonego zespołu UWRC sp. z o.o. (jest to spółka celowa w 100% należąca do UW), które obejmuje obsługę księgową, prawną oraz merytoryczną, a także doradztwo z różnych dziedzin niezbędne do właściwego dotarcia do klientów, zidentyfikowania ich potrzeb, a także wyceny Twojego produktu lub usługi. UWRC będzie również odpowiadało za fakturowanie sprzedaży w okresie preinkubacji. Innymi słowy, w czasie preinkubacji można prowadzić aktywność mającą znamiona działalności gospodarczej bez konieczności jej zakładania.
Po okresie preinkubacji można podjąć decyzję o założeniu akademickiego startupu (np. spółki typu spin-off z udziałami UWRC) lub własnej działalności. Można też, bez żadnych zobowiązań, wycofać się z prowadzenia działalności.
Ochrona własności intelektualnej (IP) to złożona kwestia, wymagająca wiedzy, uważnościi jednocześnie ściśle określonego działania. Z punktu widzenia obowiązujących przepisów, są one regulowane różnymi aktami prawnymi. Niekiedy twórcy bezpowrotnie tracą możliwość kontroli nad wypracowaną przez siebie własnością intelektualną. Dzieje się tak z powodu popełnienia różnego rodzaju błędów, zaniechań, czy po prostu niewiedzy. Wiele badań przynosi niematerialne wartości w postaci własności intelektualnej. Część z nich ma potencjał gospodarczy. Niestety, bez właściwego zarządzania IP szanse na wdrożenie rozwiązań i realne wywieranie przez naukowców wpływu na otoczenie maleją.
Przekazanie do publicznej wiadomości informacji o wypracowanej własności intelektualnej, zanim zostanie ona objęta ochroną prawną, uniemożliwia jej ochronę. Nie jest możliwe uzyskanie patentu, czy traktowanie informacji poufnych dotyczących na przykład know-how, jako informacji zastrzeżonych prawnie, jeśli wcześniej zostaną one przekazane do wiadomości stron trzecich.
Jeśli zatem w wyniku prowadzonych prac badawczych pojawiła się wiedza o potencjale gospodarczym, w pierwszej kolejności trzeba tę wiedzę ochronić. Na UW zajmuje się tym Centrum Transferu Technologii i Wiedzy – zawsze na podstawie zgłoszenia Rezultatu Twórczego. CTTW we współpracy z rzecznikami patentowymi dokonuje zgłoszeń patentowych do Urzędu Patentowego RP. Dopiero po dokonaniu takiego zgłoszenia (uwaga: nie po uzyskaniu patentu, lecz już po samym zgłoszeniu) twórca może rozważać bezpieczne sposoby publikowania wyników swojej pracy.
Czy masz adres e-mail w domenie uw.edu.pl? Jeśli tak, zapisz się teraz do naszego newslettera, wysyłając maila na adres pplatek@cttw.uw.edu.pl. |
Dla Twojej wygody zbieramy ciasteczka, zgadzasz się na to? :)