Aktualności

Zwiększenie efektywności w zakresie współpracy nauki z biznesem

Uniwersytet Warszawski w konsorcjum z UWRC sp. z o.o. (spółką celową UW), Politechniką Warszawską oraz Instytutem Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej sp. z o.o., został zakwalifikowany do realizacji zadania „Inkubator Rozwoju” projektu „Science4Business – Nauka dla Biznesu”. Konsorcjum otrzymało status Partnera projektu dofinansowanego z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 (Priorytet II: Środowisko sprzyjające innowacjom).

Partnerem Wiodącym w zadaniu „Inkubator Rozwoju” jest Minister Nauki pełniący rolę koordynującą.

Celem partnerstwa jest zwiększenie efektywności organizacji badawczych w zakresie współpracy z biznesem oraz komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych.

Budżet projektu to łącznie 12,6 mln złotych, przy czym dofinansowanie projektu stanowi 100% środków kwalifikowalnych.

W ramach powołanego konsorcjum jego członkowie podjęli się m.in.:

  • realizacji 50 projektów B+R,
  • skomercjalizowania 21 prac B+R realizowanych w ramach projektu,
  • dokonania 10 krajowych i 10 międzynarodowych zgłoszeń patentowych, będących wynikiem realizowanych prac B+R w ramach projektu,
  • nawiązania 102 form współpracy pomiędzy środowiskiem naukowym i otoczeniem gospodarczym,
  • utworzenia 12 firm spin-off, mających na celu transfer technologii.

Termin realizacji projektu to 31 grudnia 2028 r.

Znaczenie realizacji projektu dla Uniwersytetu Warszawskiego

Projekt z jednej strony poszerza możliwości rozwoju współpracy UW z otoczeniem gospodarczym w obszarze komercjalizacji wyników prac B+R oraz transferu technologii, co zwiększa szanse na wdrożenia wynalazków do praktycznego zastosowania. Z drugiej strony projekt stanowi istotne źródło finansowania dla prac badawczych w obiecujących projektach, które charakteryzują się wysokim potencjałem komercjalizacyjnym i gotowością technologiczną. „Inkubator Rozwoju” to także okazja do propagowania w społeczności akademickiej postaw przedsiębiorczych oraz pogłębiania świadomości z zakresu ochrony własności intelektualnej i możliwości komercjalizacji badań B+R.

Dla Twojej wygody zbieramy ciasteczka, zgadzasz się na to? :)

Zapisano