Aktualności

Wymiana doświadczeń CTTW UW i CPTT UZ

25.01.2024 CTTW PACTT Współpraca

W dniu 22 stycznia 2024 roku mieliśmy przyjemność gościć w siedzibie CTTW UW z wizytą studyjną przedstawicieli Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii Uniwersytetu Zielonogórskiego (CPTT UZ).

Dyrektor CTTW dr hab. inż., Przemysław Dubel powitał odwiedzający nas zespół z CPTT UZ w składzie:

  • Agnieszka Gąsiorowska — Rzecznik Patentowy,
  • dr inż. Kamil Leksycki — Specjalista ds. Współpracy z Przemysłem,
  • inż. Agnieszka Kaczmarek-Pawelska — Pełnomocnik ds. Przedsiębiorczości Akademickiej.

Spotkanie miało na celu przedstawienie działalności i struktury CTTW UW oraz omówienie kluczowych aspektów związanych z komercjalizacją bezpośrednią i pośrednią w kontekście zakładania spółek spin-off na Uniwersytecie Warszawskim. Dzieliliśmy się także doświadczeniami w zakresie dobrych praktyk związanych z umowami między uczelnią a spółkami spin-off i zasad przekazywania spółkom wyników badań naukowych stanowiących własność uczelni. Podejmowaliśmy w naszych dyskusjach również zagadnienia dotyczące wycen praw do własności intelektualnej oraz licencji.

Komercjalizacja bezpośrednia

Po omówieniu struktury naszego centrum, jego miejsca i rolę, jaką pełnimy w ekosystemie innowacji naszej uczelni, przeszliśmy do kolejnego istotnego tematu, jakim było omówienie procesu komercjalizacji bezpośredniej wypracowanego przez ponad 25 lat naszej działalności. Poruszono kwestie związane z identyfikacją rynków docelowych, opracowywaniem strategii marketingowej oraz budowaniem relacji z potencjalnymi partnerami biznesowymi.

Komercjalizacja pośrednia — zakładanie spółek Spin-off

Rozpoczęliśmy od szczegółowego omówienia procesu zakładania spółek spin-off przez UWRC sp. z o.o. spółkę celową naszej uczelni. Zaprezentowaliśmy praktyczne aspekty tego procesu, wskazując na kluczowe etapy, procedury oraz wymagane dokumenty. Poświęciliśmy również uwagę umowom między uczelnią a spółką spin-off, dotyczącym komercjalizacji, a także zaprezentowaliśmy działalność wybranych spółek spin-off. Na koniec tej części spotkania przedstawiliśmy historię sukcesu komercyjnego badań prowadzonych nad mRNA na UW i ich kontynuowania w spółce typu spin-off.

Ocena potencjału komercjalizacyjnego technologii

Podczas spotkania szczegółowo omówiliśmy proces oceny potencjału komercjalizacyjnego rozwiązania. Brokerzy technologii w krótkich prezentacjach przedstawili kluczowe kryteria, takie jak unikalność rozwiązania, perspektywy rynkowe, konkurencyjność oraz możliwość skalowania. Podczas wystąpień przedstawiono także narzędzia i metody oceny, które są wykorzystywane w praktyce, mające na celu określenie, czy dane rozwiązanie ma potencjał komercyjny.

Wyceny

Ostatnim obszarem dyskusji był proces wyceny rozwiązań i praw, a także wyceny licencji. Ponadto, poruszalismy także kwestie negocjacji umów licencyjnych i zasady współpracy pomiędzy uczelnią a partnerami biznesowymi uczelni.

Obopólne korzyści

Wizyta była okazją do inspirujących dyskusji, wymiany wspólnych doświadczeń, spostrzeżeń i zdobycia nowej wiedzy. Liczymy, że zaowocuje ona dalszą współpracą bezpośrednią w obszarze transferu technologii i komercjalizacji pomiędzy naszymi jednostkami oraz jej kontynuowania w ramach Porozumienia Akademickich Centrów Transferu Technologii (PACTT).

Ze strony CTTW za organizację wizyty odpowiadał Paweł Płatek z Sekcji Promocji i Marketingu we współpracy z kierującymi Sekcjami: Własności Intelektualnej Renatą Olejnik i Brokerów Technologii Elżbietą Juszczyszyn.

Dla Twojej wygody zbieramy ciasteczka, zgadzasz się na to? :)

Zapisano