Aktualności

Płatny program stażowy w EUIPO i EPO

03.02.2022 Praktyki i staże

Rozpoczął się nabór w edycji 2022/2023 do programu “Pan-European Seal Professional Programme”. Nabór prowadzony jest przez dwie instytucje: Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) oraz Europejski Urząd Patentowy (EPO), a Uniwersytet Warszawski jest Partnerem obu Urzędów.

Pierwszym etapem jest rekrutacja wewnątrz Uniwersytetu Warszawskiego tj. przygotowanie i przesłanie wymaganej dokumentacji do dn. 25.02.2022 r. do godziny 23:59 na adres mailowy koordynatora stażu Łukasza Pieczary (UOTT): lpieczara@uott.uw.edu.pl.

Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO)

EUIPO jest Urzędem Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej odpowiedzialnym za zarządzanie unijnym znakiem towarowym i zarejestrowanym wzorem wspólnotowym. Współpracują również z urzędami ds. własności intelektualnej państw członkowskich UE i partnerami międzynarodowymi, aby oferować podobne świadczenia w zakresie rejestracji znaków towarowych i wzorów w Europie i na świecie.

Pobierz broszurę informacyjną: EUIPO PES Programe – Informative Brochure

 

Kto może wziąć udział w programie?

Wszyscy kandydaci muszą być absolwentami bieżącego roku akademickiego, a dyplom licencjata lub magistra musi zostać uzyskany
przed rozpoczęciem stażu. W przypadku, gdy jest jeszcze nieprzekazany absolwentowi wymagane jest potwierdzenie UW stwierdzające, kiedy zostanie on wręczony.

Gdzie odbywa się staż i czy zapewnione jest zakwaterowanie?

W Alicante, Brukseli lub Luksemburgu. Zakwaterowanie nie jest zapewniane.

Ile wynosi stypendium?

1000 euro miesięcznie na staż w Alicante. W odniesieniu do dwóch stanowisk stażowych w Brukseli i Luksemburgu, miesięcznie stypendium w wysokości 1.000 € zostaje zwiększone o 15%. Stażyści ponoszą wyłączną odpowiedzialność za opłacenie wszelkich podatków odpowiadające ich miesięcznemu stypendium wypłacanemu przez Urząd na mocy przepisów obowiązujących w państwie, w którym stażysta płaci podatek.

PROCES REKRUTACYJNY

1 etap — Rekrutacja wewnętrzna UW, wymagane dokumenty:

  • CV w języku angielskim, formacie tekstowym tj. format Europass;
  • List motywacyjny (w jęz. angielskim), wyraźnie wskazujący wybór miejsca stażu (tj. EUIPO) oraz wskazujący obszary zainteresowań kandydata, w których chciałby realizować staż (z oferty Urzędu);
  • Skan dokumentu poświadczającego znajomość jednego z języków roboczych (angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, włoski) EUIPO na poziomie co najmniej B1;
  • Dyplom ukończenia studiów (co najmniej pierwszego stopnia). Jeżeli studia trwają, dyplom można zastąpić zaświadczeniem z Uczelni/oświadczeniem kandydata o przewidywanym terminie uzyskania dyplomu. Dyplom musi zostać uzyskany przed rozpoczęciem stażu tj. przed 16.09.2022 r.

2 etap

Do 28.02.2022 r. Uniwersytet wyśle shortlisty kandydatów, którzy przeszli rekrutację wewnętrzną w obrębie Uniwersytetu, do właściwego Urzędu.

3 etap

Do 31.03.2022 r.będzie konieczne wysłanie, przez kandydatów wskazanych przez Uniwersytet, swoich aplikacji za pomocą narzędzia udostępnionego przez EUIPO (https://euipo.europa.eu/ohimportal/en/traineeships).

Przed zakończeniem tego etapu, w przypadku EUIPO, wymagane jest ukończenie przynajmniej jednego z kursów przygotowawczych pod nazwą “EUTM in a Nutshell” i/lub “RCD in a Nutshell”, które dostępne są na stronie EUIPO Academy Learning Portal (czas trwania jednego kursu wynosi ok. 4 h).

  • EUTM in a Nutshell – https://euipo.europa.eu/knowledge/enrol/index.php?id=3336
  • RCD in a Nutshell – https://euipo.europa.eu/knowledge/enrol/index.php?id=3343&pk_campaign=PES&pk_kwd=RCD

Kolejne etapy rekrutacji

Kolejne etapy odbędą się zgodnie z harmonogramem rekrutacji dostępnym na stronie – https://euipo.europa.eu/knowledge/mod/page/view.php?id=73916&forceview=1

 

Europejski Urząd Patentowy (EPO)

EPO to organ wykonawczy Europejskiej Organizacji Patentowej powołanej na mocy Konwencji o udzielaniu patentów europejskich. Jego zadaniem jest przyznawanie patentów europejskich. Siedziba główna mieści się w Monachium.

Kto może wziąć udział w programie?

Osoby ubiegające się o staż muszą uzyskać dyplom nie więcej niż 2 lata przed dniem aplikacji.

Gdzie odbywa się staż i czy zapewnione jest zakwaterowanie?

Staż ma miejsce w siedzibie głównej w Monachium, a zakwaterowanie nie jest zapewniane.

Ile wynosi stypendium?

Stażyści są wspierani stypendium w wysokości 2 000 euro na miesiąc. Kwota ta podlega lokalnym podatkom i składkom na ubezpieczenie społeczne (ok. 20%).

PROCES REKRUTACYJNY

1 etap — Rekrutacja wewnętrzna UW, wymagane dokumenty:

  • CV w języku angielskim,
  • List motywacyjny (w jęz. ang.), wyraźnie wskazujący wybór miejsca stażu (tj. EPO) orz wskazujący obszary zainteresowań kandydata w których chciałby realizować staż (z oferty Urzędu);
  • Skan dokumentu poświadczającego znajomość jednego z języków roboczych (angielski, niemiecki, francuski) EPO na poziomie co najmniej B1;
  • Dyplom ukończenia studiów (co najmniej pierwszego stopnia). Jeżeli studia trwają, dyplom można zastąpić zaświadczeniem z Uczelni/oświadczeniem kandydata o przewidywanym terminie uzyskania dyplomu. Dyplom musi zostać uzyskany przed rozpoczęciem stażu tj. przed 15.09.2022 r.

2 etap

Do 28.02.2022 r. zostaną wysłane przez Uniwersytet shortlisty kandydatów, którzy przeszli rekrutację wewnętrzną w obrębie Uniwersytetu, do właściwego Urzędu.

3 etap

Do 15.03.2022 r. będzie konieczne wysłanie, przez kandydatów wskazanych przez Uniwersytet, swoich aplikacji za pomocą narzędzia udostępnionego przez EPO (https://jobs.epo.org/content/PanEuropeanSeal/?locale=en_GB).

Przed zakończeniem tego etapu, w przypadku EPO, wymagane jest ukończenie kursów przygotowawczych:

  • Obligatoryjny dla wszystkich kandydatów: – Introduction to the European patent system

Następnie w zależności od tego czym kandydat chce się zajmować w trakcie stażu:

  • Obligatoryjne dla “science and engineering candidates” Using CPC in classification
  • Obligatoryjne dla “candidates from a non-engineering background” – The EPO as a PCT authority

Kolejne etapy

Kolejne etapy zgodnie z harmonogramem rekrutacji dostępnym na stronie (zakładka timeline) – https://www.epo.org/learning/materials/pan-european-seal.html

Wymagania dodatkowe

Narodowość jednego z krajów będących członkiem Europejskiej Organizacji Patentowej (https://www.epo.org/about-us/foundation/member-states.html lub kraju będącego w tzw. grupie “extension state” https://www.epo.org/about-us/foundation/extension-states.html


Wspólne dla EUIPO i EPO materiały dodatkowe do pobrania

PES Edition 2022-2023 – EUIPO-EPO FAQs for Universities and Candidates


xbelka-pan-seal-570x95.png

Dla Twojej wygody zbieramy ciasteczka, zgadzasz się na to? :)

Zapisano