Mimo świetnej kadry naukowej, obecności dojrzałych firm farmaceutycznych i rosnącej liczby startupów zajmujących się rozwojem technologii medycznych, jako uczelnia mamy trudności we wprowadzaniu na rynek nowych innowacyjnych leków1. Owszem, nasze koncerny farmaceutyczne bardzo prężnie funkcjonują na rynku leków generycznych2 i nie można im odmówić ambicji na stworzenie leku innowacyjnego. Patrząc jednak na stan tu i teraz, leku innowacyjnego pochodzącego z uczelni nie ma i w bliskiej przyszłości nie będzie. Jako Uniwersytet Warszawski możemy pochwalić się bardzo zdolną kadrą naukową, która regularnie odkrywa nowe cele terapeutyczne3 i znajduje wywołujące pożądany efekt cząsteczki – tak zwane HITy4. Cząsteczkami tymi wielokrotnie się zachwycaliśmy i żyliśmy nadzieją na ich realny wpływ na ludzkie zdrowie. To jednak zbyt mało, by skutecznie dokonać transferu technologii z uniwersyteckich laboratoriów do aptek i szpitali.
Dotychczasowe próby komercjalizacji tego rodzaju rozwiązań wykazały, że nie jest to takie proste, a wysoka skuteczność cząsteczek badanych w laboratoriach nie wystarczy, aby skupić na sobie uwagę BigPharmy5. Rozmowy z przedstawicielami koncernów farmaceutycznych dowiodły, że ich niewielkie zainteresowanie wynikami badań zrealizowanych na uczelniach (jakkolwiek obiecujące by nie były) nie wiąże się ze skutecznością cząsteczek. Problem jest znacznie szerszy, dotyka bowiem wielu obszarów transferu technologii, badań i rozwoju. Cieszy jednak fakt, że w wielu z tych obszarów całkiem sporo zależy od nas – pracowników uczelni, co budzi nadzieję na przyszłość.
Niniejszy podręcznik jest więc pewnego rodzaju przeglądem po dobrych praktykach w farmaceutycznym świecie z perspektywy naukowca i innowatora. Dotyka rozwoju wynalazku, metod jego weryfikacji, kolejności etapów, kluczowych kwestii ochrony własności intelektualnej, perspektywy koncernu farmaceutycznego i jego oczekiwań, dostępnych ścieżek komercjalizacji i popularnych strategii na zachodzie. Celem tego podręcznika jest wprowadzenie pewnej świeżości i wsparcie naukowca we wprowadzaniu w świat nie tyle wynalazków, co innowacji6.
Dla Twojej wygody zbieramy ciasteczka, zgadzasz się na to? :)