I miejsce na liście rankingowej MNiSW w naborze do programu „Inkubator Innowacyjności 4.0”

11.08.2020 Wydarzenia

Konsorcjum, w którego skład wchodzi Uniwersytet Warszawski (Lider), UWRC sp. z o.o. (spółka celowa UW) oraz Politechnika Świętokrzyska, uzyskało najwyższą notę rankingową wśród wniosków zgłoszonych do programu „Inkubator Innowacyjności 4.0” prowadzonego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Przedmiotem realizowanego od kilku lat programu „Inkubator Innowacyjności” jest wsparcie podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki w realizacji projektów mających na celu zastosowanie wyników badań naukowych i prac rozwojowych w sferze gospodarczej lub społecznej. Środki finansowe na realizację zadań w ramach programu zostały przyznane z projektu pozakonkursowego „Wsparcie zarządzania badaniami naukowymi i komercjalizacja wyników prac B+R w jednostkach naukowych i przedsiębiorstwach” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014−2020 (Działanie 4.4).

Uniwersytet Warszawski działając w konsorcjum z Politechniką Świętokrzyską jest głównym beneficjentem programu od początku jego działania. W naborze do tegorocznej, czwartej edycji programu wniosek złożony przez konsorcjum wygrał w rankingu wyprzedzając 36 innych wniosków. Obecna edycja programu będzie realizowana do końca 2022 r. Jednostką odpowiedzialną za realizację projektu z ramienia UW jest Uniwersytecki Ośrodek Transferu Technologii.

Z projektu wynikają działania ważne dla naukowców, w tym m.in.:

• Inicjowanie i wzmacnianie współpracy środowiska naukowego z otoczeniem gospodarczym, poszukiwanie podmiotów zainteresowanych wdrożeniem wyników badań naukowych i prac rozwojowych, a także promowanie oferty technologicznej i udział w wystawach i targach typu science to business;

• Przygotowanie projektów komercjalizacji wyników badań naukowych i prac rozwojowych, zawierających w szczególności analizy potencjału rynkowego wynalazków oraz analizy ich gotowości wdrożeniowej, a także wyceny praw własności przemysłowej;

• Zarządzanie portfelem technologii obejmujące w szczególności:

• monitorowanie i analizy wyników badań naukowych lub prac rozwojowych pod względem ich użyteczności praktycznej,

• analizy potrzeb rynku służące wyborowi tematów badań naukowych lub prac rozwojowych oraz badanie stanu techniki przed rozpoczęciem badań lub prac,

• prowadzenie bazy danych o realizowanych projektach badawczych, osiągniętych rezultatach i możliwości ich zastosowania w praktyce,

• analizy możliwości uzyskania ochrony patentowej oraz możliwości komercjalizacji wyników badań naukowych i prac rozwojowych przed ich opublikowaniem;

• Prowadzenie prac przedwdrożeniowych, w tym dodatkowych testów laboratoryjnych lub dostosowania wynalazku do potrzeb zainteresowanego nabywcy, których koszt nie może przekroczyć 100 tys. zł.

• Wsparcie ze strony brokerów technologii.

Podczas realizacji projektu naukowcy zainteresowani komercjalizacją swoich osiągnięć naukowo-badawczych będą mogli starać się o uzyskanie finansowania prac B+R. Głównym elementem projektu „Inkubator Innowacyjności 4.0” jest prowadzenie prac przedwdrożeniowych, w tym dodatkowych testów laboratoryjnych lub dostosowania wynalazku do potrzeb zainteresowanego nabywcy, przy czym koszt jednej pracy nie przekroczy 100 tys. zł. Celem wyłonienia prac o najwyższym potencjale komercjalizacyjnym i gotowości wdrożeniowej UOTT UW, wzorem ubiegłych edycji projektu, zorganizuje Konkurs na Grant.

Zwycięski wniosek projektowy „Inkubator Innowacyjności 4.0” zakłada, że konsorcjum utworzy 8 spółek typu spin-off, zrealizuje 20 prac badawczo-rozwojowych oraz dokona 30 zgłoszeń patentowych.