Przedmiotem realizowanego od kilku lat programu „Inkubator Innowacyjności” jest wsparcie podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki w realizacji projektów mających na celu zastosowanie wyników badań naukowych i prac rozwojowych w sferze gospodarczej lub społecznej. Środki finansowe na realizację zadań w ramach programu zostały przyznane z projektu pozakonkursowego „Wsparcie zarządzania badaniami naukowymi i komercjalizacja wyników prac B+R w jednostkach naukowych i przedsiębiorstwach” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014−2020 (Działanie 4.4).
Uniwersytet Warszawski działając w konsorcjum z Politechniką Świętokrzyską jest głównym beneficjentem programu od początku jego działania. W naborze do tegorocznej, czwartej edycji programu wniosek złożony przez konsorcjum wygrał w rankingu wyprzedzając 36 innych wniosków. Obecna edycja programu będzie realizowana do końca 2022 r. Jednostką odpowiedzialną za realizację projektu z ramienia UW jest Uniwersytecki Ośrodek Transferu Technologii.
Z projektu wynikają działania ważne dla naukowców, w tym m.in.:
Podczas realizacji projektu naukowcy zainteresowani komercjalizacją swoich osiągnięć naukowo-badawczych będą mogli starać się o uzyskanie finansowania prac B+R. Głównym elementem projektu „Inkubator Innowacyjności 4.0” jest prowadzenie prac przedwdrożeniowych, w tym dodatkowych testów laboratoryjnych lub dostosowania wynalazku do potrzeb zainteresowanego nabywcy, przy czym koszt jednej pracy nie przekroczy 100 tys. zł. Celem wyłonienia prac o najwyższym potencjale komercjalizacyjnym i gotowości wdrożeniowej UOTT UW, wzorem ubiegłych edycji projektu, zorganizuje Konkurs na Grant.
Zwycięski wniosek projektowy „Inkubator Innowacyjności 4.0” zakłada, że konsorcjum utworzy 8 spółek typu spin-off, zrealizuje 20 prac badawczo-rozwojowych oraz dokona 30 zgłoszeń patentowych.
Dla Twojej wygody zbieramy ciasteczka, zgadzasz się na to? :)