We wrześniu zakończył się nabór do konkursu 2.3 Team Net FENG, dającego możliwości pozyskania znacznego finansowania na prace B+R. W związku z tym konkursem do CTTW trafiło wiele pytań związanych z tzw. Backround IP i strategią komercjalizacji. To elementy wniosku, wymagające sumiennego opisu i jednocześnie mające istotny udział w jego ogólnej ocenie.
Patrząc z perspektywy kilkunastu lat obsługi różnego rodzaju programów wyraźnie widać, że w konkursach na prace B+R dziś już na etapie opracowywania wniosków duży nacisk kładzie się na analizowanie własności intelektualnej wnioskodawców oraz tego, jaki mają oni pomysł na komercjalizację wyników, które mają być wypracowane w ramach projektu.
Ze względu na silne zróżnicowanie zgłaszanych projektów wyraźnie widać, że akurat w obszarach ‘Background IP’ i ‘Strategii komercjalizacji wyników prac badawczych’ metoda przygotowywania przez centrum transferu technologii sprawdzonych gotowców „kopiuj – wklej” nie sprawdza się. Dla każdego wniosku trzeba włożyć odrębny wysiłek.
O ile w opracowaniu strategii komercjalizacji dla każdego tematu może pomagać CTTW, to dokumentowanie Background IP, czyli dorobku wypracowanego w dłuższych okresach, inicjuje naukowiec. Jeśli więc zespół badawczy planuje przystępować do projektów FENG, powinien odpowiednio wcześniej przygotować i uporządkować informacje dotyczące posiadanych praw do własności intelektualnej.
Z tego właśnie względu warto pamiętać o tym, czym w ogóle jest Background IP i co powinno się robić, by w tym obszarze mieć dobrze udokumentowany dorobek.
Background IP to prawa własności intelektualnej (IP – z ang. Intellectual Property) przysługujące danej stronie – niekoniecznie twórcy, ale również uczelni czy przedsiębiorstwu. Własność intelektualna obejmuje wynalazki, patenty, zgłoszenia patentowe, wzory użytkowe i przemysłowe, topografie układów scalonych, projekty racjonalizatorskie, znaki towarowe, ale także know-how, tajemnicę przedsiębiorstwa, utwory i bazy danych.
W kontekście składania wniosków, Background IP to ogół udokumentowanych rezultatów prac B+R zrealizowanych przed przystąpieniem do projektu. Ponieważ w ramach FENG wnioski składane są w konsorcjach, Background IP stanowi sumę osiągnięć wszystkich stron przystępujących do projektu.
O Background IP czytaj również na stronie https://www.gov.pl/web/hpkppz/background-ip--podstawa-realizacji-projektow-horyzontalnych
Dla Twojej wygody zbieramy ciasteczka, zgadzasz się na to? :)