Aktualności

CEPT – Platformą Rozwoju Innowacyjnej Biomedycyny

Dziś odbywa się ważne wydarzenie dla świata polskiej medycyny, naukowców wielu dziedzin oraz jednostek badawczych, w tym uczelni – „CEPT – Platformą Rozwoju Innowacyjnej  Biomedycyny 2024”. Oby takie spotkania miały pozytywne przełożenie na zmiany w środowisku akademickim i badawczym w Polsce!

W auli spotkały się osoby, które mają realne przełożenie na to, jak kształtuje się model finansowania nauki i jej ewaluacja, które może podejmować strategiczne decyzje dotyczące kształtowania i rozwoju nauki w Polsce.


Oto, co mogliśmy dziś usłyszeć z ust znakomitych prelegentów:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

„Mamy nastawienie na to, by słuchać środowiska naukowego. Dokonana ostatnio zmiana w Ministerstwie dotyczy również relacji ze środowiskiem badaczy, z którym chcemy wchodzić w otwarty dialog i współpracować. Dobrze by było, aby wynikiem naszych rozmów był nowy model popularyzacji nauki. Społeczeństwo powinno widzieć wartość z nauki, aby w przyszłości łatwo było ją finansować w większym stopniu.”   

Główny Inspektor Sanitarny

„Nauka jest potrzebna, by identyfikować zagrożenia środowiskowe, społeczne i cywilizacyjne. W świecie medycyny potrzebna jest standaryzacja na poziomie wykorzystywanej aparatury, ponieważ brak jest jednolitego standardu do centralizowania i wymiany danych. A w Polsce potrzebny jest system centralnego gromadzenia i prowadzenia danych medycznych. Umożliwiłoby to sprawne działanie GIS, identyfikacji zagrożeń, ognisk – nie tylko w kontekście chorób, ale na przykład związanych z bezpieczeństwem żywności. Do wypracowania takiego standardu potrzeba współpracy środowisk medycznych.”

Warszawski Uniwersytet Medyczny

„Obecnie nie ma ścieżek dla badań, prowadzących do polskich rozwoju leków na dalszych etapach ich doskonalenia. Wiele projektów o dużym potencjale trafia do szuflady. W Polsce potrzebne jest powołanie współpracy na wzór Niemiec czy Japonii – potrzebne jest powołanie konsorcjum działające w trójkącie: Naukowcy / Przedsiębiorstwa / Ministerstwo Nauki.” 

„Jeśli chodzi o współpracę nauki z biznesem, Polaka jest w okolicach 90-tego miejsca wśród ponad 180 państw świata. To element, który na pewno wymaga naprawy. Poza tym, tak, badania podstawowe są ważne, ale niemniej istotne jest już na tym pierwszym etapie zabezpieczanie własności intelektualnej, ponieważ wiele wdrożeń jest zaprzepaszczonych z powodu ujawnienia wyników badań i niezadbania o ich wcześniejszą ochronę prawną.”   

Departament Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie

  „Obecne nakłady na działalność naukową i innowacje w gospodarce są dużo niższe od średniej unijnej. Nie można mówić o rozwoju, jeśli nauka nie ma zapewnienia niezbędnego finansowania. Ogromnym błędem jest poleganie wyłącznie na środkach Unii Europejskiej. W Polsce powinno się stworzyć system, który zapewniłby stabilność finansowania ze środków publicznych, a finansowanie nauki powinno być wyższym priorytetem rządu. Można postawić tezę, że niedofinansowanie badań spowoduje problemy w rozwoju Polski w średnim i długim terminie. Jeśli nie będziemy odpowiednio dużo inwestować w naukę, nie uzyskamy gwarancji sukcesu i utrzymania wzrostu PKB.”   

Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. Mirosława Mossakowskiego Polskiej Akademii Nauk

„Nauka nie istnieje w debacie publicznej. Nie jest wyraźnym elementem programów wyborczych. W ogóle społeczny odbiór znaczenia nauki i prac badawczych dla rozwoju i dobrobytu społecznego jest znikomy. Na dodatek w środowisku naukowym można zaobserwować postępującą deprecjację kapitału ludzkiego”.


Dziękujemy za to inspirujące i ważne spotkanie!

Dla Twojej wygody zbieramy ciasteczka, zgadzasz się na to? :)

Zapisano